KAY-TEX® معرفی پوشش

تکنولوژی نوین کایزر آلمان

KAY-TEX نوعی پوشش PTFE است (e-PTFE) که توسط متخصصان شرکت کایزر (KAYSER) اصلاح و ارتقا یافته است و در حال حاضر برای تمامی محصولات شرکت کایزر اعم از پارچه های بافته شده و نمدی به کار گرفته می شود. Expanded PTFE یا به طور خلاصه e-PTFE نوعی PTFE است که به طور خاصی تولید شده است. حفرات غشا e-PTFE به قدری ریز است که اجازه عبور به بخار آب را داده اما آب به صورت مایع نمی تواند از آن گذر کند. شرکت تتراتک (Tetratec) در سال ۱۹۸۱ تولید غشا e-PTFE را شروع و در سال ۱۹۹۴ تولید آن را به شرکت دونالدسون (Donaldson) واگذار کرد. شرکت BHA نیز به طور همزمان در سال ۱۹۹۴ به تولید غشا e-PTFE خود پرداخت و شرکت کایزر در سال ۲۰۱۰ امتیاز تولید این غشا را از BHA خریداری کرد. اعمال این غشا بر سطح پارچه باعث افزایش عمر کیسه، کاهش مصرف انرژی، بهبود فرایند جداسازی کیک غبار و افزایش بازده فرایند فیلتراسیون تا ۹۹/۹۹ درصد می شود.

 KAY-TEX® مزایای پوشش

 

فیلتراسیون با عملکرد بالا (HIGH PERFORMANCE FILTRATION)

در پارچه فیلتر های سنتی، به مرور زمان ذرات غبار در درون الیاف پارچه نفوذ کرده و باعث کاهش جریان هوا و افزایش افت فشار در bag house می شود. تصویر میکروسکوپ الکترونی زیر مقایسه ابعادی بین تار موی انسان، نوک خودکار و حفرات KAY-TEX را نشان می دهد:

اندازه حفرات در پوشش های KAY-TEX کمتر از ۱ میکرون می باشد و در نتیجه ذرات نمی توانند به درون تار و پود پارچه نفوذ کرده و بر سطح آن باقی می مانند. تصویر زیر نفوذ ذرات غبار در پارچه فیلتر های سنتی و عدم نفوذ و جمع شدن ذرات غبار در سطح KAY-TEX را نشان می دهد:

همچنین PTFE دارای ضریب اصطکاک پایین بوده و این امکان را برای فیلتر فراهم می کند که کیک غبار به راحتی از سطح آن زدوده شود. استفاده از KAY-TEX به معنی نشر کمتر آلودگی، کاهش اختلاف فشار و افزایش عمر کیسه فیلتر است.

مقاومت در برابر مواد شیمیایی و دمای بالا (RESISTANCE TO CHEMICALS & HIGH TEMPERATURE)

PTFE از لحاظ شیمیایی خنثی بوده و با لایه گذاری غشا بر روی PPS، m-Aramid، پلی آمید، فایبرگلاس یا مواد پارچه PTFE، فیلتراسیون فوق العاده ای در محیط های خورنده ایجاد می کند.

آب گریز و ضد رطوبت

به دلیل خواص آب گریزی، رطوبت به راحتی از سطح غشا e-PTFE زدوده می شود. در فرآیند هایی که غبارات مرطوب وجود دارند، این پوشش از نفوذ رطوبت به داخل الیاف و در نتیجه ته نشینی غبارات اضافی و افزایش ضخامت کیک جلوگیری کرده و مانع از کار افتادگی زود هنگام فیلتر می شود.

افت فشار پایین (Lower pressure drop)

 به دلیل ویژگی غیر چسبندگی پوشش KAY-TEX ، فیلترها براحتی تمیز شده که این خود سبب پایین نگه داشتن اختلاف فشار به طور پیوسته می گردد.

نشر کمتر غبار (Lower outlet emissions)

با پوشش های KAY-TEX میزان غبارات خروجی نزدیک به صفر می رسد.

افزایش عمر کیسه فیلتر (Longer filter bag life)

 پوشش های KAY-TEX ، عمر فیلترهای شما را به صورت چشمگیری افزایش می دهند.

مقایسه غشا PTFE آسیایی با KAY-TEX

 

شکل های زیر تصاویر میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) از غشا PTFE آسیایی که بر پارچه فایبرگلاس اعمال شده است را نشان می دهند. آسیب غشا در نقاط اتصال، جدایش لایه ای و الیاف شکسته شده به وضوح در تصاویر زیر قابل مشاهده است.

تصویر زیر پوشش PTFE را نشان می دهد که به صورت غیر یکنواخت اعمال شده است:

اعمال غیر یکنواخت پوشش PTFE موجب ایجاد آسیب به الیاف شیشه ای پارچه شده که در شکل زیر به تصویر کشیده شده است:

تصویر زیر پوشش PTFE یکنواخت بر سطح پارچه فایبرگلاس بافته را نشان می دهد:

پوشش یکنواخت موجب اتصال خوب و همگن غشا شده که عملکرد عالی در فیلتراسیون را تضمین می کند.

تصویر زیر ساختار حفرات در غشا آسیایی را با KAY-TEX مقایسه کرده است:

 

نمونه ای از پروژه های KAY-TEX 

 

استفاده از کیسه فیلترهایی از جنس فایبرگلاس برای کوره و آسیاب مواد خام کارخانه سیمان در کشور فرانسه:

این کیسه فیلترها طول عمر ۱۱ سال و با نشر کمتر از mg/Nm3 1 را داشته اند.

 

استفاده از کیسه فیلترهایی از جنس PTFE در کارخانه زباله سوزی در کشور اتریش:

این کیسه فیلترها طول عمر ۸ سال و با نشر کمتر از mg/Nm3 5 را داشته اند.

 

English :This page is also available in